Svendborg: Efterforskningen er stadig i den indledende fase, men politiet er alligevel i stand til at frigive nogle flere oplysninger i sagen om den brand, som onsdag jævnede en villa på Græskæmnervej i det østlige Svendborg med jorden.
Umiddelbart før branden, som kostede en person livet og sårede en anden, lød en voldsom eksplosion, og ifølge Jack Liedecke, der er leder af Fyns Politis afdeling for personfarlig kriminalitet, er der ingen grund til at koble eksplosionen til det faktum, at huset ligger i et område med naturgas.
- Der er ikke noget, der tyder på en gaseksplosion, siger Jack Liedecke, der er leder af Fyns Politis afdeling for personfarlig kriminalitet.
Sprængstofeksperter
Da ilden var slukket, blev brandtomten undersøgt af teknikere og sprængstofeksperter fra EOD - Forsvarets ammunitionsrydningseksperter.
Jack Liedecke vil dog ikke forholde sig til, om det var sprængstof, der forårsagede eksplosionen.
- Jeg vil ikke ind i, hvad det kan være. Teknikerne har taget forskellige prøver, og vi er nødt til at vente på resultatet af dem, siger Jack Liedecke, der heller ikke vil sige meget om den omkomne.
- Vi har en formodning om, hvem det er, men vi venter på obduktion og genkendelse senere på dagen, siger han.
Jack Liedecke, leder af Fyns Politis afdeling for personfarlig kriminalitetDer er tale om en 55-årig kvinde. Vi har talt med hende, og hun har en relation til huset, som jeg ikke vil komme ind på på nuværende tidspunkt
Til gengæld har han flere oplysninger om personen, der overlevede eksplosionen og branden.
- Der er tale om en 55-årig kvinde. Vi har talt med hende, og hun har en relation til huset, som jeg ikke vil komme ind på på nuværende tidspunkt, lyder det fra Jack Liedecke, som ydermere fortæller, at der var to hunde til stede i huset. Og at den ene døde, mens den anden blev kørt på et dyrehospital.
Evakuering
Alarmen gik klokken 10.55, og på grund af eksplosionen fik et område i en radius på 100 meter af huset status af fareområde og blev spærret af, ligesom en del borgere i området blev evakueret.
Klokken 21 fik de dog besked på, at de kunne vende tilbage til deres hjem.
Fyns Amts Avis har været i kontakt med den 55-årig kvinde, som overlevede eksplosionen. Hun ønsker ikke at udtale sig.