Gå til indhold
Del kandidaten
Ulla Kokfelt
Byrådsmedlem
Dansk Folkeparti

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg stiller op fordi der skal passes ordentligt på Helsingør. Der er brug for en modig, viljefast og vedholdende borgerlig stemme, som holder fokus på et nødvendigt opgør med Helsingør Kommunes støtte til parallelsamfund, som værner om naturen og kulturen, som prioriterer den borgernære kernevelfærd og erhvervslivet, og som arbejder for at fjerne den betalte parkering.

Politisk karriere
2025-nu · Byrådsmedlem · Helsingør Kommune
2024-2025 · Byrådsmedlem · Helsingør Kommune
2021-2024 · Byrådsmedlem · Helsingør Kommune
Erhvervskarriere
2021-2024 · Sekretariatsmedarbejder · Folketinget
2020-2021 · Lærer · Allerød Kommune
2017-2019 · Konsulent · Gribskov Kommune
1
Indførelsen af betalt parkering i bymidten og ved Espergærde Havn har været positiv
2
Skatten i Helsingør skal sættes op for at undgå besparelser
3
Benedikte Kiær bør få fire år mere på borgmesterkontoret
Ulla Kokfelt uddyber:
Helsingør skal have et borgerligt flertal, en borgerlig borgmester og en klar borgerlig retning.
4
Der bliver bygget alt for mange nye boliger i Helsingør kommune
5
Helsingør Kommune skal satse langt mere på at forbedre erhvervslivets vilkår
6
Helsingør Byråd afsætter alt for mange penge til kulturlivet
7
Der bliver brugt alt for få penge på skolerne, både i forhold til undervisning og de fysiske rammer
8
Helsingør Kommune skal fortsætte med at bruge penge på store events som fx Ironman
9
Handelslivet i Helsingørs bymidte er under voldsomt pres, og kommunen hjælper ikke butikkerne i tilstrækkelig grad
10
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
11
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
Ulla Kokfelt uddyber:
Der skal prioriteres og investeres klogt, så der kan arbejdes hen imod, at skatten kan sættes ned igen.
12
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
13
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
Ulla Kokfelt uddyber:
Alle børn skal have det rette skoletilbud og den rette hjælp.
14
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
15
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
16
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
Ulla Kokfelt uddyber:
Det er ikke et enten/eller men et både/og.
17
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
18
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
19
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
20
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
Ulla Kokfelt uddyber:
Kommunen skal understøtte livlige bymidter med en passende mængde trafik.
21
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
22
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
Ulla Kokfelt uddyber:
Ikke tale om.
23
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
24
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
25
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
Ulla Kokfelt uddyber:
Slet ikke. Boligbyggeriet i Kelleris, det kommende erhvervsområde ved Kvistgård og den kommende solecellepark ved Skibstrup er altsammen triste eksempler på områder, der burde have være beskyttet mod nye erhvervs- og boligbyggerier.
26
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
Ulla Kokfelt uddyber:
Mange store byggeprojekter som Stadiongrundebbliver tromlet igennem trods borgerprotester.
27
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
Ulla Kokfelt uddyber:
I Dansk Folkeparti mener vi, at kommunalpolitik bør handle om lokale forhold, og at kommunens ressourcer skal bruges til glæde for kommunens borgere. Udenrigspolitik skal ikke føres fra byrådssalen.
28
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
29
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.
Ulla Kokfelt uddyber:
Sådan burde det være, men i praksis er der alt for mange, der udgør et problem. Helsingør er præget af islamiske parallelsamfund med moskéer og friskoler, og det gør ikke noget godt for hverken lokalsamfundet eller for dem, der tilpasser sig eller ønsker at tilpasse sig. Det er resultatet af årtiers slendrian på udlændingeområdet både nationalt og lokalt. Kommunen understøtter og særbehandler desværre stadig parallelssamfund gennem bl.a. foreningstilskud og gratis klubtilbud for unge. For Dansk Folkeparti er det en kerneopgave at der bliver taget et endeligt opgør med denne særbehandling. Foden skal sættes ned for parallelsamfund.