Gå til indhold
Del kandidaten
Svend Sommerlund
Rådgiver
Det Konservative Folkeparti

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg vil være lyttende. Jeg vil kæmpe for mine konservative holdninger. Når alle meninger og holdninger er kommet på bordet, vil jeg være villig til at indgå aftaler til fælles bedste for Tønder Kommune.

Erhvervskarriere
1978-2017 · rådgiver
Uddannelse
1973-1978 · cand agro · økonomi · Den Kongelige Veterinære og Landbohøjskole
1
Den grønne omstilling skal fremmes gennem nye solcelleparker.
Svend Sommerlund uddyber:
Tønder kommunes VE strategi med 125 store vindmøller og 1500 hektar med solceller frem mod 2030, er alt for meget. Produktionen fra disse anlæg kan dække elforbruget i mere end 25 % af samtlige husstande i Danmark. Kommune skal bære sin andel af den grønne el produktion. Energistyrelsen har beregnet at der skal opstilles 400 vindmøller af 5 MW og 16500 hektar med solceller i Danmark i perioden 2025 - 2030 for at opfylde regeringens klimamål i 2030. Hvis der skal ske en fordeling af den grønne energiproduktion i Danmark efter kommunernes areal, skal der opstilles 12-15 vindmøller og opstilles solceller på ca. 500 hektar frem mod 2030, da kommunens areal udgør ca. 3 % af Danmarks totale areal. PT arbejder kommunen med ca. 190 vindmøller spredt over hele kommunen. Den nuværende kommunalbestyrelse bør stoppe med at sætte 24 projekter med 114 vindmøller til vejledende folkeafstemning i perioden 24 nov. til 8 dec. Den nye kommunalbestyrelse skal udarbejde en ny strategi for VE projekter.
2
Rømøs udvikling skal fremmes ved at give plads til mindst et helårshotel.
Svend Sommerlund uddyber:
I Havneby
3
Tønder Kommune skal arbejde for udstykning af nye sommerhusområder langs vadehavskysten.
Svend Sommerlund uddyber:
Ved omhyggelig og fornuftig planlægning, kan der findes plads til nogle få mindre sommerhusområder.
4
Faldende børnetal gør det - igen - nødvendigt at lukke/sammenlægge folkeskoler.
Svend Sommerlund uddyber:
Vi har det antal skoler vi skal have, det er ikke økonomien der skal lukke skoler, men skoler kan blive for små på grund af for lille antal elever. Der er tendenser til at forældre flytter elever til andre skoler, som forstærker presset på nogle skoler.
5
Småbørnsfamiliers økonomi skal styrkes ved at sænke forældrebetalingen i institutionerne med mindst 20 procent.
6
Tønders markedsføringsbudget (sponsorater m.m.) skal fordobles for at øge interessen for bosætning i kommunen.
7
Tønder er et godt sted at være for plejekrævende ældre.
8
Kommunens serviceniveau må gerne øges, også hvis det kræver højere kommuneskat.
Svend Sommerlund uddyber:
Jeg mener godt at kommunes serviceniveau kan øges uden at kommuneskatten sættes op.
9
Der skal spares på de kommunale budgetter, så kommuneskatten kan sættes ned.
Svend Sommerlund uddyber:
Jeg vil gerne sætte kommuneskatten ned, men det skal finansieres ved effektiviseringer og besparelser.
10
Det skal være økonomisk mere attraktivt at sidde i byrådet/kommunalbestyrelsen, så flere bliver interesserede i at stille op.
Svend Sommerlund uddyber:
men det skal ikke være aflønningen alene der skal tiltrække flere til at stille op.
11
Skolerne skal i højere grad hjælpe særligt udfordrede børn, også selvom det vil ske på bekostning af hjælpen til de øvrige elever.
12
Der er p.t. for få ansatte i forhold til antallet af børn i daginstitutionerne i min kommune.
Svend Sommerlund uddyber:
Med det faldende børnetal, skal antallet medarbejdere i børneinstitutionerne ikke forøges.
13
Klassernes størrelse i folkeskolen skal ned - også hvis andre områder må spare.
14
Der skal prioriteres flere varme hænder frem for mere velfærdsteknologi i ældreplejen.
15
Mere konkurrence fra private aktører i ældreplejen vil forbedre serviceniveauet.
16
Hjemmeplejen må aldrig udskifte en hjemmehjælpers støvsugning hos en ældre med en robotstøvsuger, med mindre det er den ældres eget ønske.
17
Der bør bruges flere penge på genoptræning, selvom det indebærer, at andre kommunale sundhedsområder (som for eksempel forebyggelse) får færre penge.
Svend Sommerlund uddyber:
Der skal bruges flere penge på genoptræning, men ressourcerne skal ikke tages fra forebyggelse.
18
Kommunen skal i højere grad sikre fredelige bymidter ved at forbyde gennemkørende trafik og parkering langs gaderne.
19
Kommunen skal i højere grad fortætte byerne i stedet for at udlægge nye områder til boliger eller erhvev.
20
Kommunen skal udlægge mere plads til vindmøller og solceller, også tættere på beboelse end i dag.
Svend Sommerlund uddyber:
Kommunen planlægger ikke hvor der skal være vindmøller eller solceller, det lader man projektmagere og lodsejere om at bestemme. Kommunalbestyrelsen burde påtage sig opgaven at udpege nogle få områder i kommunen, hvor man anbefalede at der kunne komme VE projekter, fremfor at sprede vindmøller og solceller ud over hele kommunen. Regeringen vil nu arbejde for at der kan opstilles solceller på de lavbundsjorde, der skal udtages af landbrugsdrift og at der kan opstilles vindmøller i de nye skove der skal plantes i henhold til den grønne 3 part. Det lyder meget fornuftigt.
21
Alle kommunale byggerier skal have lavt CO2-aftryk - også hvis det gør projekter dyrere.
22
Politikerne skal fortsat have fuld fokus på vækst - også selvom det blandt andet betyder mere trafik og pres på skoler og daginstitutioner
Svend Sommerlund uddyber:
Det er helt afgørende at vi får vækst for at stoppe tilbage gangen i befolkningstallet i kommunen.
23
Beskyttelse af grønne områder i kommunen bliver prioriteret for højt i forhold til nye erhvervs- og boligbyggerier.
Svend Sommerlund uddyber:
I forhold til erhvervs- og boligbyggeri ja. I forhold til VE projekter som et flertal i kommunalbestyrelsen vil sprede ud over hele kommunen, mener jeg at der bliver taget for lidt hensyn til naturen.
24
Politikerne i min kommune er gode til at lytte til indsigelser fra borgere og tager deres input med i lokal- og kommuneplaner.
Svend Sommerlund uddyber:
Borgerinddragelsen sker på et for sent tidspunkt, når lokal og kommuneplantillæg sendes i høring, er det meget svært for borgerne at få noget ændret.
25
Kommunen skal være mere aktivistisk og eksempelvis boykotte varer fra Israel.
26
Det er en vigtig kommunal opgave at understøtte det lokale kunst- og kulturliv økonomisk.
27
Flygtninge og indvandrere udgør en ressource frem for et problem for lokalsamfundet.
Svend Sommerlund uddyber:
I Tønder kommune er flygtninge og indvandrere en ressource