Gå til indhold
Del kandidaten
R
Jan Sylvest Andersen
Faglig sekretær
Folkelisten for fred og velfærd

Derfor stiller jeg op til valget

Regionen har langt flere opgaver på offentlig transport, miljø tiltag og sundhedsvæsen end der er fastlagt i budgetforlig med regeringen. Folkelisten for fred og velfærd vil kæmpe for at vi sprænger de økonomiske rammer således vi kan få taget de nødvendige skridt til at forbedre den offentlige velfærd. Og pengene ligger der, det har regeringen selv bevist med 150 milliarder extra til militær isenkram og et mål om at 5% af BNP skal bruges på militæret i 2033 vil det komme til at gå ud over budgetterne til velfærden på sigt. Der må opbygges en folkebevægelse for at forhindre at den kollektive velfærd ikke udsultes. Vi har råd til ordentlighed og kampen er kun lige begyndt. Stem på Folkelisten for fred og velfærd. X ved Jan Sylvest Andersen.

Erhvervskarriere
2002-nu · Faglig sekretær · 3F Aarhus
1
Det er rigtigt prioriteret, at regionen har fjernet akutlægebiler i nogle byer i Midtjylland (Grenaa, Ringkøbing og Lemvig) for at spare 24 millioner kroner årligt.
2
Regionen skal gøre det gratis at parkere ved hospitalerne (ifølge regionsrådsformanden koster det ca. 65 millioner kroner årligt).
3
Regionen skal have en akuttelefon-ordning som den, der er i Region Hovedstaden.
4
Regionshospitalet Horsens skal have sin egen Børneafdeling.
5
Regionen gør nok for at sikre lægedækning, også i yderområderne.
6
Regionen skal arbejde for bedre dækning af den kollektive trafik mellem by og land.
7
Det er i orden, at der er relativt stor forskel på, hvor hurtigt ambulancerne er fremme i landområderne i forhold til i byerne ved livstruende kørsler.
8
Der bør indføres et gebyr på 100 kr. på besøg hos praktiserende læge for at finansiere andre udgifter i sundhedssystemet.
9
En større andel af konsultationer med praktiserende læger og med lægevagten skal foregå over video eller telefon.
10
Det er vigtigt at holde fast i de mindre syge- og sundhedshuse, selv hvis det koster på specialiseringen på de enkelte sygehuse.
11
Regionen skal opprioritere akutberedskabet i yderområderne, selv om det vil ske på bekostning af andre områder.
12
Buslinjer med få passagerer skal nedprioriteres, så der kan sættes flere busser ind på linjer med mange passagerer.
13
Regionen skal bruge flere penge på psykiatrien på bekostning af andre sundhedsområder.
14
Regionerne bør nedlægges og opgaverne lægges ind under kommuner og stat.
15
Regionen skal systematisk bruge private hospitaler for at nedbringe ventetider – også selvom det er dyrere pr. behandling.
16
Regionen skal prioritere kapacitet til de mest udbredte sygdomme frem for meget dyre, sjældne behandlinger.
17
Der skal tilføres flere penge til børne- og ungdomspsykiatrien, selv hvis det betyder lavere prioritering af andre områder.
18
Regionen bør give højere tillæg for at rekruttere personale til særligt pressede afdelinger – også hvis det skaber lønforskelle.
19
Dokumentationskrav og bureaukrati i sundhedsvæsenet skal reduceres.
20
Regionen skal oprette regionsklinikker, hvor der mangler praktiserende læger – også hvis det konkurrerer med private praksisser.
21
Prioriteringen af behandlingen af kræftsygdomme i sundhedsvæsenet er kommet til at fylde for meget i forhold til behandlingen af andre sygdomme.
22
Regionen skal sikre god almen lægedækning i hele regionens område - uanset prisen.
23
Regionen skal prioritere flere midler til og arbejde mere målrettet for at blive klimaneutral - med fx energi fra solceller, mere cirkulær genanvendelse og bedre naturbeskyttelse.
24
Hvis en borger uden at give besked udebliver fra en aftale på hospital/klinik, skal vedkommende afkræves et gebyr på f.eks. 200 kroner.