Gå til indhold
Del kandidaten
Christel Schaldemose
Medlem af Europa-parlamentet
Socialdemokratiet

Derfor stiller jeg op til valget

Jeg stiller op til Europa-Parlamentet for at fortsætte mit arbejde med at gøre EU tryggere, grønnere og mere retfærdigt. Det er det behov for i denne tid, hvor krigen i Ukraine har forandret vores tilværelse og vist os at fred ikke er noget vi kan tage for givet. Der er brug for, at nogen skaber tryghed i en usikker tid. Det er Socialdemokratiets ønske. En stemme på mig, er en stemme på kampen for et tryggere EU.

Politisk karriere
2019-nu · Kandidat til Europa-Parlamentet · Europa-Parlamentet
2006-nu · Medlem af Europa-Parlamentet · Europa-Parlamentet
2011-nu · Suppleant i Udvalget for Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed
2006-nu · Medlem af Udvalget for Det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse
Tillidsposter
2005-2006 · Medlem · Teknologirådets repræsentantskab
2004-2005 · Medlem · Tænketank om nærdemokrati
1
Danmark skal afskaffe euro-forbeholdet og skifte valuta fra kroner til euro.
2
Danmark skal indføre CO2-afgift på landbruget nu og ikke vente på, at det indføres på EU-niveau.
3
Der skal investeres flere penge i europæisk forsvars- og sikkerhedspolitik.
Christel Schaldemose uddyber:
I en usikker verden, med krig på vores kontinent har vi brug for at styrke vores egen sikkerhed og forsvar. EU skal tage større ansvar for egen sikkerhed. Derfor er det vigtigt, at vi investerer mere i vores egen sikkerhed.
4
Danmark skal træde ud af Schengen-samarbejdet og indføre permanent grænsekontrol.
Christel Schaldemose uddyber:
Danmark og andre medlemslande skal have muligheder for at indføre grænsekontrol, hvis det af sikkerhedsmæssige årsager findes det nødvendigt
5
EU skal være klimaneutral tidligere end det vedtagne mål i 2050.
6
Danmark skal afskaffe retsforbeholdet, så vi ikke står uden for rets- og politisamarbejdet i EU.
Christel Schaldemose uddyber:
Danskerne blev i 2015 spurgt om de ville omdanne retsforbeholdet til en tilvalgsordning. Det skal vi respektere.
7
Hvis man skal modtage danske velfærdsydelser, så skal man bo i Danmark.
8
Arbejdskraftens fri bevægelighed skal begrænses.
Christel Schaldemose uddyber:
Danske vilkår skal gælde for arbejdstagere i Danmark og EU skal gøre meget mere for at bekæmpe social dumping.
9
EU bør sikre grønne minimumsafgifter i alle EU-lande.
Christel Schaldemose uddyber:
At fastætte afgifter bør først og fremmest bestemmes af Folketinget. Det bør EU ikke gøre.
10
Ligeløn for mænd og kvinder skal reguleres på EU-niveau.
Christel Schaldemose uddyber:
EU laver vigtig lovgivning mod diskrimination, det er godt og det støtter jeg op om. Men løn på det danske arbejdsmarked aftales først og fremmest mellem arbejdsmarkedets parter i Danmark og det skal EU ikke blande sig i.
11
EU's budget til forskning i sundhed skal øges.
Christel Schaldemose uddyber:
Jeg mener, at EU i endnu højere grad skal fokusere på at øge forskningen i sundhed og sjældne sygdomme.
12
EU-landene skal arbejde for at gøre sig militært uafhængig af USA.
Christel Schaldemose uddyber:
Det er vigtigt, at EU kan mere selv i egen ret og at vi i højere grad tager ansvar for vores egen sikkerhed. Men USA er vores vigtigste allierede og støtte i en verden, der bliver mere og mere uforudsigelig.
13
EU bør indtage en mere selvstændig militær rolle som supplement til Nato.
14
Det skal være nemmere at få asyl i Europa.
15
Danmarks medlemskab af EU er overordnet positivt.
16
Det skal være et mål for EU at udvide med flere medlemsstater.
17
Skat på virksomheders overskud bør harmoniseres til samme niveau i alle EU-lande.
Christel Schaldemose uddyber:
Jeg mener, at EU bør indføre en fælles bund under selskabsskatten i EU, så vi undgår et ræs mod bunden. Men jeg mener ikke, at selskabsskatten skal være nøjagtig den samme i alle EU-lande, der skal være rum til at sætte den højere, hvis man vil.
18
EU-reglen om øremærket barsel til mænd er god.
19
Ukraine skal optages i EU, også selvom krigen ikke slut.
Christel Schaldemose uddyber:
Ukraine skal optages som medlem af EU, når landet lever op til kravene for medlemskab. Vi skal gøre alt, hvad vi kan, for at hjælpe Ukraine derhen.