Gå til indhold
Tirsdag aften har hun nærmest helt ondt i kroppen af længsel, efter at holde Alfred igen, fortæller Ditte Giese om, at undvære sin dreng hver anden uge. Først kommer frihedsfølelsen, og så kommer savnet efter bullerbassen, som hun kalder ham. Foto: Morten Rode
For abonnenter

Ditte Giese: Det drengebarn, jeg opdrager, skal fandme være en fremragende mand

Nogle gange gentager historien sig, uden man kan gøre noget ved det. Andre gange stopper man sin egen historie og ændrer dens spor ved at tage en beslutning. Som ikke at ville tale dårligt om sin søns far, som ens egen mor gjorde.

Københavnertøsen, hip-hopanmelderen, feministen og Politiken-debatredaktøren Ditte Giese lever midt i forsøget på at skabe en lykkelig sammenbragt familie, som den hun selv voksede op i. Vi følger hendes 39-årige historie gennem et kvindekollektiv i København til villavej på Amager og et vasketøjsstativ fyldt med boxershorts i alle nuancer af marine.

Annonce
Annonce
Annonce