Annonce
Dette er en klumme. Den udtrykker skribentens holdning.
Debat

Weekendklumme: En hyldest til de marstalske kvinder

Annefillipa Haase. Privatfoto

Som marstaller vil jeg gerne rette øjet mod Marstal. Kan jeg overhovedet se ud? Ja, men i denne klumme vil jeg se ind.

Når Marstals Småborgerlige Sangforening underholder med deres repertoire, synger de - synger vi - om søfolkene. Jeg tænker hver gang: ”De søfolk havde ikke været her, hvis de marstalske kvinder ikke havde født dem og ikke havde opdraget dem til netop at kunne vise mandsmod og godt sømandskab”.

Og ja, vi er i Marstal, en søfartsby med stolte traditioner, skibe bemandet fra fordums tid med marstalske drenge, ynglinge og mænd. Vi snakker om dem, vi mindes dem, vi synger om dem, vi er stolte af dem. De er vores bys historie. Byen er båret af hyren fra havet. De store, flotte huse, rigdommen ved vores kirke, molen, havnen fortæller om skibskulturen båret af gode laster og stor hyre. De små, spartanske huse er fortællingen om sparsom hyre og nøjsomhed.

Annonce

De mange bogudgivelser om den marstalske søfart, mindetavlerne, skulpturer mm. er alt sammen mindet om søfolkenes liv og død. Tit tænker jeg, at bag enhver beskrivelse af en sømands bedrift og bag hvert et navn på sten og tavle, har der været en mor og en kone. Uden den marstalske mor havde der ikke været noget at skrive om og ikke noget at skrive hjem om. Jeg tænker tit på, hvorfor hun er så usynlig i alle disse beskrevne, udførte og besungne minder?

Som voksen marstalsk kvinde er det gået op for mig, hvor stærke og særegne de marstalske kvinder har været og er. Det ærgrer mig tit, når søfolkene hyldes, at kvindernes kæmpe indsats forbliver usagt. Uden disse nøjsomme, modige, viljestærke, udholdende, selvstændige kvinder havde der ikke været et Marstal emmende af så stærk en søfartskultur.

Kvinderne opdrog deres sønner til alt det, der er beskrevet. Men hun opdrog også sine døtre til at bære kulturen videre, også helt fysisk. I al den tid, hvor hendes mand og børnenes fader var på havet, var det hende og de andre kvinder i byen, der opdrog og prægede generationer til at videreføre alt det, vi hylder i dag. Uden hende havde vi ikke haft molen, mænd til at bygge skibe og mænd til at bemande dem. Bag hver en gade, bag hvert et hus var det hende, der sørgede for generationer af marstalske drenge og piger.

Tænk sig at være nygift med små børn og skabe en hverdag i så stor uvished. I byen var mange kvinder enker, dette var et grundvilkår. Mange marstalske kvinder blev fra den ene dag til den anden eneforsørgere. De måtte opfinde måder at forsørge sine børn, imens de stadig skulle få børnene til at blive til det, der sikrede den styrke og mentalitet, vi kender i dag.

I vores fælles bevidsthed og historie snakker vi for lidt om alt det, hun bar. Vi synger for lidt om alt det, den marstalske kvinde har stået for. I 2018 omskrev jeg en sang, som vi plejer at synge for vores søfolk. Jeg hylder her de marstalske kvinder. Det vil jeg opfordre os alle til. Uden disse kvinder var der intet Marstal. Og lad os så stemme i!


Melodi: Jeg har hjemme, hvor bølgen den skummende slår.


1. Jeg har hjemme hvor bølgen den skummende slår

Her mod Marstals den sandede kyst

Og så længe tilbage som mindet kan nå,

Har min by levet stærkt i mit bryst.


2. I min opvækst som marstallerpige jeg så

Hvordan kvinderne stolt i vor by,

Stod alene når mændene de tog til søs

Og de gjorde det uden at kny


3. Når min far drog på havet, og brødrene med,

Blev jeg hjemme hos mor og vort hjem,

Og hun lærte mig det, der sku’ sikre at de,

Altid vendte tilbage igen.


4. Og jeg fik selv en ring, og en mand fik mit ja,

Og med stolthed jeg har bores børn,

Og vi kvinder holdt sammen i knaphed med flid,

Ja, vi tog vores ”Marstallertørn”.


5. Imens mændene viste vort flag i hver havn,

Fik vi præget hver pige og knægt,

Og vi lærte dem det, der sku’ sikre at de,

Bandt vor by med den marstalske slægt.


Så i Marstal og bag det vi er, og vi ved

Står den marstalske kvinde og mor.

Hun har styret vort liv gennem livskraftens storm,

Og har sikret vor by ved sit ror.

Annonce
Svendborg For abonnenter

Reaktioner på ny multiarena i Svendborg: Stor begejstring, men politiker er skeptisk

Danmark

De seneste coronatal: 306 bekræftede tilfælde det seneste døgn

Annonce
Annonce
Annonce
Langeland

Efter kraftig opfordring fra politiet: Ny parkeringsplan kan sende p-vagter tilbage på gaden

Svendborg For abonnenter

Sydfynsk vingård solgt efter tre dage på markedet: - Det er ikke helt normalt, at en ejendom bliver solgt så hurtigt i den prisklasse

Svendborg

To mænd dømt og udvist af landet for tyveri af spiritus: SuperBrugsen i Skårup oplever flere, der snupper de dyre flasker

Faaborg-Midtfyn For abonnenter

Intet er sket med faldefærdig bygning, selvom deadline blev overskredet for en måned siden: - Skal vi komme til skade eller miste livet, før nogen gør noget?

Pengeregn over statskassen: Når priserne stiger, følger momsen med

Ærø

Mek Peks far og søn projekt er efter ti år endelig lykkes

Sport For abonnenter

Svendborg-Oure FA er i 3. division - nu falder afgørelserne i Danmarksserien

Danmark

Alene i julen? Sådan passer du på humøret juleaften

Debat

Debat: Danmark får flere muligheder med et ja

Svendborg

Mads og Signe vågnede til lyden af knust glas midt om natten: - Pludselig stod der en fremmed mand i naboens have

Skoleskydernes yndlingsvåben i USA er som et legosæt og fås også i lyserød

Sport For abonnenter

Fyns Amts Avis mener: Multiarena i Svendborg kan sikre, at vi ikke længere skal være underdogs

Livsstil For abonnenter

Michael Ahlefeldt laver kunst i neon: - Jeg blotter mig med det her

Faaborg-Midtfyn

Endnu en investering er på vej: Steensgaard vil gerne købe mere jord

Annonce