Annonce
Kultur

Toppen af dansk scenekunst fejret på Fyn: Her er alle Årets Reumert-vindere

Marianne Klint og Teater Momentum kunne lade sig hylde med den spritnye Reumert-pris "Årets Teater". Foto: Claus Bech / Ritzau Scanpix

Se samtlige vindere og de øvrige nominerede ved Årets Reumert her

Årets Kvindelige hovedrolle

Vinder: Kirsten Olesen, "Et tysk liv", Det Kongelige Teater

De øvrige nominerede var:

Signe Egholm Olsen, "Lille Eyolf", Husets Teater,

Emma Sehested Høeg, "Lolita for altid", Revolver / Østerbro Teater og How to killa dog

Annonce

Årets mandlige hovedrolle

Vinder: Esben Smed, ”Hamlet”, Det Kongelige Teater.

De øvrige nominerede var:

Frank Thiel, ”Alle gode ting”, Nørrebro Teater og Odense Teater.

Jacob Madsen Kvols, ”Et juleeventyr”, Aarhus Teater.

Annonce

Årets digitale forestilling

Vinder: ”Luna Seconda”, Sydhavn Teater.

De øvrige nominerede var:

”Alt er umuligt”, Aarhus Teater og Den Danske Scenekunstskole Aarhus.

”Coronamonologerne”, Østerbro Teater/Republique.

Annonce

Årets sanger

Vinder: Jacob Skov Andersen, ”Intet”, Det Kongelige Teater.

De øvrige nominerede var:

Clara Thomsen, “Rigoletto”, Den Jyske Opera.

Lea Thiim Harder, “The Bodyguard - The Musical”, Langkjær Entertainment, Live Nation.

Annonce

Årets scenedesign / Årets scenograf

Vinder: Sara Topsøe-Jensen, ”Carte Blanche Skatkammer”, Carte Blanche.

De øvrige nominerede var:

Johan Kølkjær, ”Plejer er død - Samba”, Uppercut Danseteater.

Marianne Nilsson, Cirkus Saragossa, Teatret Masken.

Annonce

Årets opera

Vinder: ”Intet”, Det Kongelige Teater.

De øvrige nominerede var:

”Simon Boccanegra”, Det Kongelige Teater.

”Askepot”, Den Fynske Opera.

Annonce

Årets børne-/ungdomsforestilling

Vinder: ”Jeg er Silas”, Hils din mor og Folketeatret.

De øvrige nominerede var:

”Klar, parat, start”, Det Lille Teater.

”Don Quixote”, Nørregaards Teater og AbstraXteater.

Annonce

Årets dramatiker

Vinder: Tanja Mastilo, “The Cheyenne are Leaving”, Why Not Theatre Company.

De øvrige nominerede var:

Line Knutzon, ”Livstidsgæsterne”, Betty Nansen Teatret.

Andreas Dawe, ”Forræder”, Randers Teater.

Annonce

Årets danseforestilling

Vinder: ”Plejer er død - Samba”, Uppercut Danseteater.

De øvrige nomierede var:

”Sylfiden”, Det Kongelige Teater.

”Punk - A Rebel Never Dies”, Black Box Dance Company.

Årets kvindelige ensemblerolle

Vinder: Natalí Vallespir Sand, ”Modersmål / Mameloschn”, Odense Teater.

De øvrige nominerede var:

Nanna Bøttcher, ”Kærlighedens forrykte former”, Aarhus Teater og Den Danske Scenekunstskole Aarhus.

Asta August, ”Lille Eyolf”, Husets Teater.

Natali Vallespir Sand til højre vinder årets kvindelige ensemblerolle for sit arbejde i “Modersmål/Mameloschn” på Odense Teater. Foto: Emilie Therese,

Årets mandlige ensemblerolle

Vinder: Thomas Bang, ”Scavenius”, Bådteatret.

De øvrige nominerede var:

Preben Kristensen, ”Ordet”, Folketeatret.

Niels Ellegaard, ”Livstidsgæsterne”, Betty Nansen Teatret.

Årets musical/musikteater

Vinder: ”Lolita for altid”, Revolver/Østerbro Teater og How to kill a dog.

De øvrige nominerede var:

Teaterkoncert C.V. Jørgensen”, Aarhus Teater og Aveny-T.

”Oliver”, Det Ny Teater.

Årets danser

Vinder: Kizzy Matiakis, ”Sylfiden”, Det Kongelige Teater.

De øvrige nominerede var:

Stephanie Chen Gundorph, ”Sylfiden”, Det Kongelige Teater.

Linn Fletcher, ”Plejer er død - Samba”, Uppercut Danseteater.

Årets instruktør

Vinder: Maria Vinterberg, ”Mens vi venter på Godot”, Teatret ved Sorte Hest.

De øvrige nominerede var:

Jacob Schjødt, ”Et juleeventyr”, Aarhus Teater.

Morten Kirkskov, ”Hamlet”, Det Kongelige Teater.

Brancheprisen - Årets teater

Vinder: Teater Momentum.

De øvrige nominerede var:

Dynamo Workspace.

Teater V.

Mungo Park.

BaggårdTeatret.

Årets særpris

Vinder: ”En fortælling om blindhed”, Aarhus Teater, Sort/Hvid, Teater Momentum.

De øvrige nominerede var:

”Carte Blanche Skatkammer”, Carte Blanche.

”Tyk”, Teater Får302 og Performancekollektivet Ruby Gamache.

"En fortælling om blindhed", der blandt andet spillede på Teater Momentum, vinder åres særpris ved Årets Reumert. Foto: Emilia Therese

Årets forestilling

Vinder: ”My Deer Hunter”, Fix&Foxy og Betty Nansen Teatret.

De øvrige nominerede var:

”Et juleeventyr”, Aarhus Teater.

”Lille Eyolf”, Husets Teater.

Årets talenter

Skuespiller, Sara Fanta Traore, Spejlmanden, Mungo Park

Operasanger, Kari Dahl Nielsen, Intet, Det Kongelige Teater

Skuespiller, Mathilde Arcel Fock, Nogen er ude at drikke øl, Aveny-T

Musicalperformer Søren Torpegaard Lund, Oliver, Det Ny Teater

Skuespiller Simon Kongsted, Den vægelsindede, Aarhus Teater

Årets Hæderspris

Tue Biering

Annonce
Erhverv For abonnenter

Lynmanøvre i Svendborg: Assens-firma køber konkursramt skiltefabrik - og sælger den videre til tidligere ejere

Danmark

Tirsdagens coronatal: Tre døde det seneste døgn

Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv For abonnenter

Kro må afvise gæster og lukke tre af ugens dage: Kokke og tjenere er ikke vendt tilbage efter genåbningen

Langeland For abonnenter

Mindre lodsselskab fra Spodsbjerg taber overskud, men er alligevel tilfreds:  - Vi har egentlig gjort det udmærket

Svendborg

Se videoen af måske kommende hotdogkonge: Robert slugte 15 hottere på 15 minutter

Svendborg

Små partier rykker sammen: SF og Alternativet i valgforbund til kommunalvalget

Debat For abonnenter

Fyns Amts Avis mener: Gigant-virksomheder har et særligt ansvar over for de små

Fyn For abonnenter

Link til artikel med opdaterede corona-tal fra din kommune

Danmark

Her er de nyeste corona-tal søndag: 497 nye smittetilfælde

Kultur For abonnenter

Boganmeldelse: Forfatter Erling Jepsen med tredje erindringsroman - Kan Gram holde vægten?

Faaborg-Midtfyn

Borgmester vil ikke føre personalesager i avisen: Skolebestyrelse tilgiver fyringstruet fagchef

Erhverv

Vred hotelejer har droppet bookingportal og vil klare sig selv: - Jeg vil ikke finde mig i deres metoder

Ærø

Politiet rykkede ud: Sejler mistænkt for at være spirituspåvirket

Faaborg-Midtfyn For abonnenter

Inden Marco fyldte et år, fik hans forældre at vide, at han kun havde seks måneder tilbage at leve i: Har kun en time om ugen med døende søn

Faaborg-Midtfyn

Ingen andre kunne hjælpe havarist ved Avernakø: Marinehjemmeværnet trak lystsejler fri efter syv-otte timer på grund

Annonce