Annonce
Debat

Richard Møller Nielsen har gjort sig fortjent til en statue

Annonce

Læserbrev: I denne tid, hvor OB åbenbart skal skifte træner igen - senest til sommer - så kan det godt undre mig, at Odense Boldklub ikke for længst har valgt at hædre Richard Møller Nielsen med en statue.

Foran stadion findes der naturligvis en sejrs-skulptur fra EM-triumfen i 1992. De Stribede og klubbens interessenter burde dog for længst have rejst en statue af manden, som førte OB til to mesterskaber i henholdsvis 1977 og 1982 - og en pokaltitel i 1983. Mesterskabet i 1977 var klubbens første og blev erobret med suveræn angrebsfodbold.

Richard Møller Nielsen-æraen var med til at personificere den særlige OB-ånd, der siden midten af 70’erne har gennemsyret klubben. Manden med løvehjertet har fortjent den hyldest, som et monument ville være.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Debat

Klumme: Jamen, vi hilser da på hinanden

Ærø

Ny dagligvarebutik bekymrer købmænd på øen: Jeg forudser 12 fyringer

Annonce