Brændegård Sø: Brændegård Sø er et fantastisk sted at kigge på fugle, og hidtil har det været sådan, at fuglekiggerne har parkeret langs Brændegårdsvej ud for Brændegård, den store gule og røde gård, der ligger for enden af søen.
Men dels er det skidt for trafiksikkerheden med alle de parkerede biler, og dels bliver rabatten langs vejen ødelagt.
Derfor gik kommunen i foråret i gang med at lave en lille parkeringsplads til fuglekiggerne. Men siden har det været lidt svært at blive klog på, hvad det egentlig er, de er i gang med.
For eksempel har Jørgen Gundertofte fra Vester Aaby været forbi søen flere gange i løbet af året, og han har undret sig stort set hver gang.
- 14. maj var de i fuld gang med at sætte granitkantsten ind mod Brændegaard. 16. oktober var der ikke sket mere omkring anlæggelse af ny parkeringsplads på stedet. 8. december var folk fra Faaborg-Midtfyn Kommune så i gang med at fjerne granitstenene ind mod Brændegaard. Hvad foregår der lige dér, spørger Jørgen Gundertofte, der har taget billeder hver gang.
DOF bekymret for fuglelivet
Niels Krogh, ligeledes fra Vester Aaby, stiller nøjagtig samme spørgsmål. Så det retter vi straks videre til Søren Kristensen (V), formand for Teknik- og Miljøudvalget i kommunen.
- Dansk Ornitologisk Forening (DOF) klagede over den løsning, vi havde valgt i første omgang med en lille p-plads på den side af vejen, der vender ud mod søen. De mente ikke, at det var foreneligt med området. Det kan man diskutere. Men kan vi lave en løsning, som flere kan se sig i, og alle er glade, så skal vi jo gøre det, siger Søren Kristensen.
Søren Kristensen (V), formand for Teknik- og Miljøudvalget.Kan vi lave en løsning, som flere kan se sig i, og alle er glade, så skal vi jo gøre det.
DOF's bekymring skyldes hensynet til fuglelivet. I foråret skrev DOF blandt andet til kommunen:
"DOF Fyn mener, at den foreslåede løsning tilsidesætter de meget væsentlige beskyttelsesinteresser, der er ved Brændegård Sø. Søen og omgivelserne inklusive den berørte eng er fredet, området er udpeget som NATURA 2000-område, og den pågældende eng er omfattet af naturbeskyttelseslovens paragraf 3 som beskyttet naturtype. Det vil derfor ikke være foreneligt med beskyttelsen af området at etablere en p-plads, der vil formindske det i forvejen lille engområde og samtidig mindske afstanden til søbredden med øget forstyrrelse af fuglene til følge. I stedet vil vi foreslå, at parkering etableres syd for avlsbygningen."
Kansten og rabatforanstaltninger
- Dansk Ornitologisk Forening foreslog, at p-pladsen skulle være på den anden side af vejen. Men det ville Brahetrolleborg så ikke være med til, og det kan jeg sådan set godt forstå. De skal jo i høj grad også kunne se sig selv i det, for det er jo dem, der lægger jord til, siger Søren Kristensen.
- Det, der så sker nu, er, at der bliver sat nogle kantsten og lavet nogle rabatforanstaltninger langs vejen. Problemet har været, at mange holder i rabatten, og så bliver rabatterne ødelagt. Desuden holder de noget ude på vejen, og derfor har det været et trafiksikkerhedsmæssigt problem, for der bliver kørt pænt stærkt på strækningen.
- Nu prøver vi at se, om de her rabatforanstaltninger og kantstensætning kan løse problemet. Så nu er det hensigten, at folk skal parkere langs med de nye kantsten. Det er en prøveløsning, men vi har håb og tiltro til, at det kan gøre det trafiksikkert og samtidig gøre DOF glade. Hvis ikke må vi vende tilbage til den oprindelige løsning med en parkeringsplads, forklarer Søren Kristensen.
- Vi har også spurgt politiet, om der kan laves en nedsættelse af hastigheden på strækningen, men det har politiet ikke givet os lov til, tilføjer han.