Annonce
Langeland

Museumsmand for bordenden: Ny i spidsen for bevaringsforening

Peter Dragsbo er ny mand i front for Bevaringsforeningen for Langeland og Strynø. Arkivfoto: Roland P
Annonce

Langeland: Peter Dragsbo er ny mand i spidsen for Bevaringsforeningen for Langeland og Strynø. Han blev efter en generalforsamling onsdag aften udpeget til formand i stedet for Ole Davidsen, der har fået posten som kasserer.

Ole Davidsen er samtidig manden bag foreningens hjemmeside, og han er også udpeget til medlem af Langeland Kommunes Bymiljøudvalg. Michael Martin Jensen, der gennem 17 år har været formand for bevaringsforeningen, er nu foreningens suppleant i bymiljøudvalget.

Peter Dragsbo er tidligere museumsinspektør ved Esbjerg Museum, ledende museumsinspektør ved Middelfart Museum, direktør for Museet på Sønderborg Slot samt overinspektør ved Museum Sønderjylland - Sønderborg Slot.

Bevaringsforeningen for Langeland og Strynø arbejder for at bevare af de kulturværdier, som i følge foreningen bør videregives til de næste generationer. /gru

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Svendborg For abonnenter

Budgetforlig: Politikere ruller ældrebesparelser tilbage og sender millioner til børnene

Annonce