Hvor er det et godt initiativ, at færgekøbmand Keld Markmann Møller, ifølge søndagens amtsavis, har fundet ud af at autocampere, der hidtil har betalt almindelig personbilspris, nu skal betale mere, da de jo fylder mere. Hvor ville det være skønt, hvis samme Keld tog skridtet fuldt ud og eventuelt tog en efteruddannelse i en tømmerhandel. Hidtil har vi alle som en betalt, som hvis et bræt i tømmerhandlen var 6 meter langt, men træet vi fik udleveret og skulle bruge kun var 3,5 til 4 meter. Dette er nok i dag standardmålet for de fleste biler, og mon ikke de fleste kunder i tømmerhandlen ville føle sig snydt.
Michael RasmussenSe det ville være retfærdighed, da man således ville kunne booke færgerne til maksimal udnyttelse og betale for det man fik, altså en centimeterpris.
Det er nok ikke kommet til Keld Møllers kendskab, at hvis du i dag går ind og booker en billet med dit registreringsnummer, ville Kelds fine computere og automater vide, at AK xxxxxx måler 3,97 meter i længden eller et andet registreringsnummer 4,69 meter. Se det ville være retfærdighed, da man således ville kunne booke færgerne til maksimal udnyttelse og betale for det man fik, altså en centimeterpris, og det klarer computeren helt uden menneskelig indblanding, medmindre der sidder en fumlefingeret direktør uden teknisk indsigt og blander sig.