Annonce
Erhverv

Fem minutter i lukketid: Hårdt prøvede fiskere får hjælp til at overleve af gavmild virksomhed

Jesper Levin fra J. Chr. Juhl A/S har besluttet at overtage Kerteminde Fiskeriforenings anpart i isværket, så isværket kan køre videre, uden at foreningen bliver økonomisk ruineret. Han skal ikke selv bruge isværket, men gør det for at redde havnen og fiskerne. Arkivfoto: Sugi Thriu
Selvom J. Chr. Juhl A/S ikke skal bruge hele isværket på Kerteminde Havn, har direktør Jesper Levin alligevel besluttet at overtage det 100 procent. For ellers ville Kerteminde Fiskeforening blive ruineret.

Kerteminde: Havnen, fiskerne og Kerteminde Fiskeriforening har fået en håndsrækning af de helt store. Fiskeimportøren J. Chr. Juhl A/S er nemlig gået med til at overtage fiskeriforeningens anpart i isværket, så Kerteminde Fiskeriforening ikke ender med at blive ruineret.

Direktør Jesper Levin fra J. Chr. Juhl fortæller, at det ene og alene er for at redde isværket, havnen og foreningen.

- Vi gør det for at redde fiskerne og havnen, fordi fiskerne har brug for isværket. Vi skal ikke bruge isværket i højere grad end i dag, og vi har ingen vinding ved at overtage fiskeriforeningens anpart. Tvært imod, siger Jesper Levin.

Annonce

Vi står magtesløse, og derfor har vi gjort tiltaget med at trække os ud af isværket for at overleve.

Søren Clausen, formand Kerteminde Fiskeriforening

Økonomi bliver udhulet

Fiskeriforeningens formand Søren Clausen erkender, at de økonomiske forpligtelser i isværket overstiger foreningens formåen, som det ser ud lige nu.

- Vi har valgt at komme ud af det, for ellers havde det udhulet foreningens økonomi, siger Søren Clausen og forklarer, at foreningens situation skyldes en kraftig reduktion i fiskekvoterne.

- Politikerne har lovet guld og grønne skove, men der er kommet det modsatte. Der er ingen saglig begrundelse for reduktionen. Vi står magtesløse, og derfor har vi gjort tiltaget med at trække os ud af isværket for at overleve. Ellers var vores økonomi blevet helt ruineret, fortæller formanden.

Derfor er fiskerne presset

12. oktober 2021 blev det besluttet, at fiskekvoten for torsk i Østersøen skal reduceres med 88 procent i 2022.

Samtidig blev det besluttet, at lukkeperioden, hvor det er forbudt at fiske i Østersøen, skulle forlænges.

Det gør, at mange fiskere søger væk fra Kerteminde for at fiske i Kattegat, Skagerrak og Nordsøen.

Ifølge Søren Clausen, der er formand for Kerteminde Fiskeforening, skal kvoterne og lukkeperioden lempes for at få fiskerne tilbage til Kerteminde.

Isværket på Kerteminde Havn er i øjeblikket ejet 50/50 af virksomheden J. Chr. Juhl A/S og Kerteminde Fiskeriforening, og aftalen mellem de to parter er, at J. Chr. Juhl overtager isværket 100 procent, så fiskeriforeningen undgår de økonomiske forpligtelser i isværket.

Annonce

Kan få anpart tilbage

Indtil videre er det en aftale mellem J. Chr. Juhl og Kerteminde Fiskeriforening, og det formelle arbejde skal falde på plads og registreres.

Og det kan godt være, at aftalen bliver ændret i fremtiden, siger Jesper Levin.

- Håbet er, at fiskerne vender tilbage til Kerteminde, og så kan det jo godt være, at fiskeriforeningen er i stand til at få sin anpart i isværket tilbage, men lige nu overtager vi den, forklarer han og understreger, at der absolut ikke er dårlig stemning mellem parterne.

- Tvært imod bringer problemerne os tættere sammen, og vi forsøger at finde løsninger sammen, slår Jesper Levin fast.

Søren Clausen er formand for Kerteminde Fiskeriforening, og foreningen har besluttet at komme ud af isværket for at undgå at blive økonomisk ruineret. Arkivfoto: Malena Rønnow

Både Søren Clausen og Jesper Levin fortæller, at aftalen ikke får konsekvenser for byen, havnen og fiskerne. For ved at bevare isværket kører alt videre, som det plejer og med forhåbninger om, at der i fremtiden bliver landet flere fisk i Kerteminde.

- Det er op til EU at redde fiskeriet. En reduktion på 88 procent (af fiskekvoten for torsk i Østersøen, red.), er det værste for os. Man skal hæve kvoten, så man kan drive fiskeri, ellers det det sidste dødsstød, siger Søren Clausen

Annonce
Langeland For abonnenter

Glad langelandsk folketingsmand: Nu er chancen for bedre trafik øget med grundig undersøgelse af fremskudt færgehavn

Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv

Podcast: Lodsejere siger nej tak til fredning af Vejstrup Ådal - mener de selv kan tage vare på naturen

Svendborg For abonnenter

Besparelser rammer børnene: Tidligere forårs-sfo og kortere åbningstider i børnehaven

Svendborg

Fredagens coronatal: Smitten falder i flere sydfynske kommuner på nær Ærø

Fyn For abonnenter

Derfor kommer drab på uskyldig mand i Odense først for retten i efteråret 2022

Så nemt er det at købe ulovligt fyrværkeri på nettet: - Det kan rive både arme og ben af, hvis noget går galt

Livsstil For abonnenter

Godsejerfruen, der voksede op på Christiania: Clara Rosenkrantz inviterer indenfor i privaten på Glorup Gods

Fyn For abonnenter

Link til artikel med opdaterede corona-tal fra din kommune

Erhverv

Kendt erhvervsmand lod drømmejobbet i efterretningstjenesten ligge for at blive iværksætter: Jeg stræber altid efter at gøre tingene lidt bedre

Faaborg-Midtfyn

Caféejer er træt af unge, der smugler øl og spiritus ind: - Vi kan ikke overleve, hvis det forsætter

Katrine er erfaren sygeplejerske og alenemor til tre: - I et eksternt vikarbureau tjener man det dobbelte i timen

Kultur For abonnenter

Madanmeldelse: Lige ud ad landevejen på Vester Skerninge Kro

Ærø For abonnenter

Nu er magten fordelt på Ærø Rådhus: Borgmesteren er officielt fundet efter endnu en afstemning

Faaborg-Midtfyn

Caféejer står alene med smuglerproblem: Kommunen vil ikke blande sig

Annonce