Odense/Morud: - Jeg lagde dem ud i lørdags og så sprang min telefon nærmest i luften.
Bjarne Jensen griner i noget, der minder om vantro fra den anden ende af røret. Avisen har fanget ham cirka halvvejs inde i den auktion han påbegyndte lørdag aften.
To billeder af ham iført en gammel fodboldtrøje fra 1994 er på motiverne. Et så gammelt og umoderne stykke stof, vil i de fleste henseender ikke lokke mange nysgerrige blikke til sig - eller spir for den sags skyld.
Alligevel er højeste bud i skrivende stund på 25.000 kroner. Den er hverken vævet af panda-pels eller guldtråde. Værdien skal findes i den ukuelige ånd, som emmer fra fibrene.
Den største
Det er målmandslegenden Lars Høghs trøje. Han havde den på under sidste kamp i sæsonen 93/94, inden slutfløjtet lød og han kastede den ud til tilskuerne.
Her greb en 17-årig knægt barndomsheltens uniform. Siden har den ligget gemt væk i et skab.
- Jeg har fulgt OB altid. Jeg står på stadion under hver eneste hjemmekamp og hepper med. I hele OB's historie og med alt, jeg har oplevet, er han den største. Ikke bare i fodbold. I det hele taget. 817 kampe taler for hans legendestatus i OB. Men han er også et fantastisk menneske. Er venlig og ydmyg. Folkets mand med hjertet på rette sted. Han overgår alt og ingen når ham til sokkeholderne, siger Bjarne Jensen, der fiskede trøjen frem under en oprydning.
- Pludselig lå den der. Jeg har masser af OB-trøjer, men den her har jeg aldrig rigtig haft på. Der måtte jo ikke ske den noget. I lyset af de seneste år og især de seneste måneders nyheder om hans sygdom, kom idéen til mig ud af det blå. Jeg ville bortauktionere den i hans ære til fordel for kræftforskning, siger han.
Nærmest målløs
Den OB-glade herre sigtede efter 5000 kroner, men det stod hurtigt klart, at ambitionsniveauet godt kunne hæves.
- Jeg skal lige love for, det var et populært opslag. Det væltede ind med kommentarer og delinger. Jeg kunne slet ikke følge med. Det var helt sindssygt. Min telefon bippede konstant, så jeg måtte helt slukke den til sidst. Jeg skal jo også kunne arbejde, siger han, og griner igen.
Buddene overgik hinanden og nu tør Bjarne Jensen slet ikke gætte på, hvor den lander.
- I går håbede jeg, den ville gå for over 15.000 kroner, men det kunne jeg så godt glemme. Jeg ved fandeme ikke, hvad jeg skal sige. Det betyder i hvert fald, at andre har det som jeg har det med ham. Men det er vildt. Jeg er spændt på at se, hvor det ender.
Og ender, det gør auktionen naturligvis. På lørdag klokken 8.17 - altså om morgenen - rinder tiden ud. På et klokkeslæt, der er nøje udvalgt, hvis man lurer lidt tilbage i teksten.
- Højeste bud vinder. Og buddene skal komme i det kommentarfelt, siger Bjarne Jensen.
Opslaget kan ses her: