Annonce
Faaborg-Midtfyn

Derfor hjælper Bodil Jørgensen fynske fattigrøve: Man skal bekæmpe det onde med det gode

- Jeg havde sgu ikke råd, men noget skal du have med dig som tak for hjælpen, sagde Christian Kjølby, da hun overrakte Bodil Jørgensen ern kurv med krydderurter. Foto: Torsten Cilleborg
Bodil Jørgensens reklamefilm gav Faaborg Restvarer et kæmpeboom. Nu har foreningen haft lejlighed til at takke og hylde den folkekære skuespiller, der selv kom til Faaborg.

Faaborg: Det vakte stor opsigt, da skuespilleren Bodil Jørgensen iført kyse og egnsstrik og umiskendelig sønderjysk tale pludselig dukkede op i en reklamevideo for den velgørende forening Faaborg Restvarer.

Det gjorde hun, som alle andre i og omkring foreningen uden at få en klink for det, og filmen havde hun endda selv fået produceret.


Annonce

Jeg er i gang med optagelser til filmen "Opgøret", som foregår under besættelsen. Min rolle er en kvinde, der siger fra overfor at hendes mand, der er fabrikant, arbejder sammen med tyskerne. Hun sætter det gode over sig selv, ligesom jeg synes, jeg ser det med Christina,

Bodil Jørgensen, skuespiller


Da filmen dukkede op på Facebook og fyens.dk var den lige ved at vælte foreningen over ende i nye medlemmer.

Man er forpligtet

Men hvilken interesse har den folkekære skuespiller, som egentlig stammer fra Vejen, men som nu bor i rækkehus i Lundtofte ved Lyngby for fynske fattigrøve?

- Jeg tror egentlig, det var noget, min far altid sagde, at man er forpligtet til at hjælpe, hvis man kan. Det har jeg taget til mig, og jeg har blandt andet en ung syrer, som jeg hjælper. Han er 20 år nu, og siden han var 14 år, har jeg sendt penge til ham og hans familie. Det betyder noget for mig, at kunne gøre en direkte forskel.

Bodil Jørgensen fra Krarup møder Bodil Jørgensen fra Lundtofte:  - Det er sjov, vi hedder det samme, så jeg var nødt til at hilse på hende, sagde Bodil Jørgensen, altså hende fra Krarup. Foto: Torsten Cilleborg

Men der må være mange, der henvender sig og spørger om din hjælp til al muligt?

- Nej, det synes jeg nu ikke, der er. Jeg bruger ikke Facebook eller andre sociale medier, men jeg bruger dog både sms og og email. Det betyder nok, at jeg har tid til at læse det, når jeg får et brev. Og Christina (Kjølby, red.) sendte mig en meget lang mail, som jeg tog mig tid til at læse, fordi jeg kunne mærke hendes oprigtighed og forstå hendes gode projekt. Så det ville jeg da gerne være med til at støtte, smiler den 60-årige skuespiller.

Netop det gode er helt afgørende for Bodil Jørgensen:

Jan Leo Plet, frivilig i foreningens Faaborg Restvarer får signeret en film af Bodil Jørgensen. Han har lavet underteksterne til foreningens reklamefilm med hende. Foto: Torsten Cilleborg

- Der er meget ondt i verden, og det eneste, man kan gøre ved det, er at bekæmpe det onde med det gode. Det tror jeg på. Jeg er på Fyn, fordi jeg er i gang med optagelser til filmen "Opgøret", som foregår under besættelsen. Min rolle er en kvinde, der siger fra overfor at hendes mand, der er fabrikant, arbejder sammen med tyskerne. Hun sætter det gode over sig selv, ligesom jeg synes, jeg ser det med Christina, forklarer hun.

Overrasker det dig, at der er så mange mennesker, der har brug for at kunne hente gratis mad og tøj?

- Både og. Jeg har trods alt boet 20 år på Nørrebro, før jeg flyttede til Lundtofte, så jeg ved godt, at der er mennesker i nød også i vores land. Jeg tror, at alle de skærme, vi bruger, er med til at spinde os ind i et net, hvor vi har nok i os selv, og glemmer dem, der har svært ved at klare sig. Dem, som far talte om, at vi er forpligtet til at hjælpe. Men Christina glemmer dem ikke, og det er derfor, jeg er i Faaborg i dag. Jeg er glad for at høre, min lille film har givet øget interesse, men jeg kan så også forstå, den bare har givet Faaborg Restvarer mere travlt, så jeg håber, der også er flere, der vil hjælpe dem.

Man kan henvende sig til Christina Kjølby via Facebook-gruppen Faaborg Restvarer.

Nu er både borgmester Hans Stavnsager og skuespilleren Bodil Jørgensen en slags frivillige i Faaborg Restvarer. Bodil Jørgensen havde været oppe siden kl. 2, natten til fredag for at lave film. Det var stort set på samme tid, Hans Stavnsager var kommer i seng - efter branden på værftet. Men friske lod de nu begge to. Foto: Torsten Cilleborg
Annonce
Erhverv For abonnenter

Skjoldnæs-kaptajn har afleveret sine nøgler: Stopper med øjeblikkelig virkning

Fyn

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Danmark

Torsdagens coronatal: 173 testet positiv det seneste døgn - antallet af indlagte stiger med fire

Annonce
Annonce
Annonce
Svendborg

Skepsis over ny legeplads: Kommer til at gå ud over torvehandlen

Ærø For abonnenter

Hverken glamping eller hotel: Søbygaards fremtid er på plads

Faaborg-Midtfyn

Sensationelt fund: Ligsten over prominent Faaborg-købmand dukker op under kirkens gulv

Langeland For abonnenter

Nyt fra Langelands erhvervsliv: Gode penge i grise, svære kår for yoga-retreat og parløb i Peløkke og Luxenborg uden den store succes

Erhverv For abonnenter

Trælastkæden Bygma bekræfter: - Ja, vi er på vej til Svendborg

Fyn For abonnenter

Link til artikel med opdaterede corona-tal fra din kommune

Danmark

Her er de nyeste corona-tal søndag: 497 nye smittetilfælde

Faaborg-Midtfyn

Flere børn mistrives: Vi skal genopfinde forebyggelsen

Fyn

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Ærø

Pengene vælter ind: Ærø kåret til Europas mest energiansvarlige ø

Danmark

Snart bliver toiletbesøg en del af corona-bekæmpelsen

Svendborg

Snart kan børnene rutsje og klatre i midtbyen: Sådan kommer den nye legeplads på torvet til at se ud

Langeland For abonnenter

Værtshus-ejer i retten for at holde åbent under nedlukning: - Det er ikke rimeligt med så kort varsel at regne med, at vi har styr på restriktionerne

Kultur

Fem nye navne på Heartland: Fleetwood Mac-legende giver sin første solokoncert i Danmark

Annonce