Annonce
Ærø

Derfor beder Ærø Golfklub om nok et tilskud

Ærø Golfklub er løbet ind i flere problemer i løbet af årets første halvdel. Det fremgår af et notat, som klubben har sendt til kommunen. Foto: Peter Becher Damkjær
Ærø Golfklubs økonomi er blevet belastet af reparationer og færre spillere end forventet, og klubbens bestyrelse har ifølge et dokument svært ved at se, hvordan de selv skal kunne finde pengene, uden det vil være forbundet med stor risiko.

Ærø: Det er primært ejendomsskatten, der driller økonomien i Ærø Golfklub. Det kan man læse ud fra ansøgningen om de tre gange 150.000 kroner, som golfklubbens formand Poul Erik Therkelsen har sendt til kommunen.

Her i forklarer formanden, at "situationen er yderst alvorlig", da man blandt andet igen i år har haft store udgifter til reparation og vedligeholdelse af maskiner og vandingsanlæg, og at man også i de kommende år fortsat vil skulle kæmpe med lignende udgifter.

Som bilag til sagsbehandlingen ligger desuden en kort sammenfatning af klubbens økonomiske situation netop nu. Her forklarer klubbens bestyrelse, at man ud over de tekniske problemer også har haft et mindre antal af de såkaldte greenfee-gæster end forventet. Så få at april og maj nærmest kan kaldes katastrofale.

Ifølge klubbens egen statusopgørelse er resultat netop nu omkring 125.000 kroner dårligere end sidste år, og skulle klubben blive ramt af et større uheld, kan det i sidste ende betyde et stop for klubbens aktivitet.

I dokumentet opridser bestyrelsen kort de få parametre, de ser som mulige knapper at skrue på. Den ene handler om at hæve medlemskontingentet til f.eks. 7000 kroner, hvilket man frygter kan resultere i medlemsflugt, eller man kan spare på udgifterne, hvilket man igen frygter vil kunne ses på og gå ud over banens gode ry og rygte.

Det var ved redaktionens afslutning endnu ikke lykkedes, at få en kommentar fra klubformand Poul Erik Therkelsen.

Kommunens støtte til Ærø Golfklub

Gennem Ærø Golfklubs levetid har Ærø Kommune med jævne mellemrum måttet støtte klubben med økonomiske håndsrækninger.

I 2018 bevilligede kommunalbestyrelsen et driftstilskud på 145.000 kroner.

I september 2017 bevilligede kommunalbestyrelsen et driftstilskud på 150.000 kroner.

I august 2017 bevilligede folkeoplysningsudvalget i alt 200.000 kroner til klubben. Penge der var øremærket genopretning og optimering af banen.

I oktober 2010 bevilligede kommunlabestyrelsen 134.000 kroner.

Oven i de enkelte, løbende bevillinger valgte kommunen i 2012 at slå en streg over et lån i klubben på små tre millioner kroner.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Debat: Er der et Ærø efter corona?

Lokaldebat: Min mand og jeg har fritidshus på Ærø. Ikke et decideret sommerhus, som der jo ikke er mange af her. Vi plejer at holde påske i vores hus i Marstal, men i år bliver vi hjemme. Det, der normalt er hyggen og charmen ved Ærø, er blevet til noget, man skal undgå med håndsprit og flere meters afstand. I normale tider, når Ærø prøver at lokke flere til at flytte til øen, slår man ofte på den dejlige natur. Faktisk er det slet ikke naturen, som er det særlige ved Ærø. Den fås såmænd bedre mange andre steder i Danmark. Her er ingen store skove, ingen forblæste sandklitter, ingen åer og ingen klipper. Højst nogle smukke udsigter over velplejede marker med havet som baggrund. Det er ikke Ærø, man skal besøge, hvis man søger vildmark og ensomhed. Derimod er de gamle byer noget helt særligt. Al den skønhed tilsat duften af fortid, saltvand og løgnehistorier fra de syv have. Foruden trygheden ved at føle sig omgivet af venlige mennesker til alle sider. De snævre gader. De små huse. At sidde i sin gårdhave en sommeraften og lytte til dæmpet latter, mumlen og sang fra alle de andre små gårdhaver, er indbegrebet af Ærø. Allerede på færgen møder man mange, som man er på smil med. Sådan er det at være på Ærø. Her får man hurtigt lært folk at kende og mulighed for at deltage i en masse spændende ting. Når vi er på Ærø, støtter vi bevidst de lokale butikker. Gaver til familien bliver købt her. Jeg ser, at mange fastboende på Ærø håber, at vi fritidshusfolk holder sig borte i denne påske. Det kommer desværre nok helt af sig selv. Mange af os har uden tvivl betydeligt bedre muligheder for at holde afstand til andre mennesker hjemme i vores hverdagsbolig, og alle de aktiviteter, som vi normalt ser frem til at deltage i på Ærø, er suspenderet i år. Dog, alt får en ende. Også denne epidemi. Om kort tid kommer lægekunsten utvivlsomt med en "Corona-pille", som det er sket ved alle andre smitsomme sygdomme i tidens løb. Min bekymring er imidlertid, at Ærø ikke så let forvinder skaderne efter epidemien. Igennem flere år har vi set, hvordan gågaden i Marstal bliver kortere og kortere. Flere og flere butikstyper forsvinder. Mange huse står tomme med salgsskilt. Den udvikling er selvforstærkende. I hvert fald når det gælder et samfund som Ærø, hvis primære varemærke er fællesskab. Når der så oven i købet kommer en periode som denne, hvor fællesskab næsten er blevet noget livsfarligt, skal det gå galt. Ja, museerne vil genåbne. Heldigvis får de nok støtte, men hvad med de små butikker og de små listige steder? Hvis de forsvinder, er der sådan set ikke meget Ærø tilbage. Hvem går tur i en tom by? Jeg tænkte, at de lokale banker måske kunne oprette en slags "katastrofefond", som kunne støtte de nødlidende små forretningsdrivende, sådan at de ikke behøver at dreje nøglen om. Bankerne kunne udstede en slags gavekort, som vi andre køber nu og indløser i butikkerne, når tiderne igen bliver normale. Måske ikke nogen stor hjælp, men dog alligevel en håndsrækning. Hvis man så endda måske kun betaler 500 kr. for det gavekort, som lyder på 600 kr., er der også lidt fordel for køberen.

Erhverv

Butikkerne lider: Men loyale kunder i lokalsamfund kan gøre livet lettere efter krisen

Annonce